Sieci WLAN - inteligentne anteny MIMO

        Ostatnio wiele mówi się o technologii MIMO (Multiple Input Multiple Output). Chodzi o inteligentne anteny instalowane w punktach dostępu. które znacznie zwiększają wydajność aplikacji korzystających z usług sieci bezprzewodowych.
        Punkt dostępu oparty na technologii MIMO dysponuje kilkoma antenami transmitującymi i odbierającymi sygnały, dlatego może przechwytywać wiele radiowych strumieni i następnie wybierać ten najlepszy, co zwiększa przepływność kanału komunikacyjnego. Algorytmy rozpoznają sygnały przekazywane przez różne ścieżki radiowe i kierują je do odpowiednich elementów anteny.

    Zanim sygnał radiowy generowany przez nadajnik dotrze do odbiornika, odbija się od wielu naturalnych przeszkód. Mamy wtedy do czynienia z wieloma ścieżkami radiowymi, co utrudnia odbiornikowi prawidłowe odbieranie danych. Inteligentna technologia MIMO potrafi wykorzystać wszystkie ścieżki, ponieważ zawarte w nich dane są przez odbiornik odpowiednio interpretowane dzięki użyciu specjalnych algorytmów.
    Panuje przekonanie, że technologia MIMO zostanie włączona do standardu 802.11n, dzięki któremu sieci WLAN będą przekazywać dane z dużo większą szybkością niż 100 Mb/s, wykorzystując do tego celu częstotliwość 20 MHz.

    MIMO potrafi też wykorzystywać do transmitowania danych dodatkowe kanały, co jeszcze bardziej zwiększa jej atrakcyjność. Kolejna zaleta technologii polega na tym, że antena formuje w odpowiedni sposób fale radiowe, kierując je w konkretne miejsce (nie rozsyłając je we wszystkich kierunkach). Jest to ważne, ponieważ informacje przenoszone przez takie skoncentrowane wiązki radiowe są trudne do przechwycenia, co zwiększa bezpieczeństwo aplikacji WLAN.

        Nad technologią MIMO pracuje obecnie wielu producentów, którzy testują urządzenia operujące na częstotliwościach 2,4 i 5 GHz. Firma Airspace zapowiada np., że wprowadzi na rynek punkty dostępu 802.11a/b/g oparte na tej technologii już w trzecim kwartale br. Firma Airgo Networks oferuje układy scalone MIMO, a Intel, Atheros i Broadcom przygotowują się do uruchomienia produkcji takich układów.

    Po wprowadzeniu do punktów dostępu technologii MIMO, pracują on w trybie "RF switching". Nie znaczy to bynajmniej, że należy wtedy zrezygnować w przełączników WLAN. W obu przypadkach mamy do czynienia z przełączaniem, ale w różnym kontekście. MIMO przełącza fale radiowe, a przełączniki WLAN zwiększają bezpieczeństwo i pełnią rolę centralnych punktów zarządzania całym środowiskiem bezprzewodowym. Obie technologie uzupełniają się więc nawzajem.

Informacja powyższa została również zamieszczona w serwisie: NetWorld