OSBRiDGE, sieci bezprzewodowe 5 GHz 2,4 GHz - WINet Kalisz

WLAN zalewa świat

Źródło: Networld

Jak twierdzą analitycy Infonetics Research w ubiegłym roku światowe przychody ze sprzedaży osprzętu do tworzenia i obsługi sieci WLAN osiągnęły pułap 2,8 mld USD i były o 18 proc. większe niż w 2005 r. Jest to trzeci z kolei rok, w którym zanotowano dwucyfrowy wzrost dynamiki sprzedaży urządzeń do budowania bezprzewodowych sieci lokalnych.

Raport Infonetics Research obejmuje autonomiczne oraz zależne punkty dostępowe, szerokopasmowe routery, mostki, kontrolery, karty sieciowe i przełączniki WLAN. Największy udział w segmencie osprzętu bezprzewodowych sieci komputerowych miały w 2006 r. przełączniki - odpowiadają one za 27 proc. wszystkich odnotowanych przychodów. Ubiegły rok oznaczał także wzrost sprzedaży urządzeń dostosowanych do obsługi prestandardu IEEE 802.11n (MIMO).

Według firmy analitycznej światowy rynek WLAN będzie rósł lawinowo. W latach 2006-2010 sprzedaż wzrośnie o 51 proc. i wyniesie pod koniec prognozowanego okresu aż 4,3 mld USD. Duża część tych przychodów będzie pochodziła z osprzętu dedykowanego korporacjom (już w ubiegłym roku sprzedaż rozwiązań WLAN dla największych firm wzrosła o 24 proc.).

Liderem wśród produktów WLAN, według Infonetics Research, jest Cisco (wraz z Linksys). Kolejne miejsca zajmują: Netgear, D-Link, Aruba oraz Motorola.