OSBRiDGE, sieci bezprzewodowe 5 GHz 2,4 GHz - WINet Kalisz

Gigabitowy WiMAX

13 marca 2007
Źródło: Computerworld

IEEE rozpoczął prace nad technologią WiMAX (określaną już przez niektórych jako technologia 4G), która pozwoli przesyłać dane drogą radiową z szybkością 1 Gb/s. IEEE zapowiada, że standard 802.16 m będzie gotowy w 2009 r.

Połączenia 802.16 m będą oparte na technologiach OFDM i MIMO. Rozwiązania takie przesyłające dane drogą radiową z szybkością dochodzącą do 1 Gb/s zademonstrowała już japońska firma NTT DoCoMo. Połączenia 802.16 m będą zgodne z połączeniami 802.16e i będą obsługiwać zarówno stałych, jak i mobilnych użytkowników.

Sprzęt 802.16 m będzie wyposażony w wiele anten (co najmniej cztery), co stawia nowe wyzwania przed producentami takich rozwiązań, szczególnie przenośnych. Analitycy przewidują jednocześnie, że nowy standard może wymusić działania zmierzające do integrowania dwóch rywalizujących obecnie ze sobą środowisk pracy (3G i WiMAX) i spowoduje, że ITU spojrzy wreszcie przychylniejszym okiem na technologię WiMAX. Aby tak się stało, musi jednak upłynąć jeszcze trochę czasu.